Турбова – історична цінність у сучасній інтерпретації
стаття
Представляємо вашій увазі цікавий і незвичайний проєкт – ЖК Турбова. Це пам’ятка культури Чехії, розташована на території Праги. Влада міста передала історичну перлину під інвест-проєкт житлового комплексу з вимогою реконструювати його згідно з чинним законодавством і максимально зберегти архітектурний вигляд та історичну цінність цього місця.
У 18-19 століттях це був фермерський будинок із виноградником і невеликим виноробним заводом. Пізніше, на початку 20-го століття маєток перебудували на віллу з вежею і мансардним дахом. З цих часів у Турбові почався період справжнього соціального блиску. Гостями Турбови були видатні діячі культурного та політичного життя. Усамітнена атмосфера вілли з її казковим садом зачарували кожного гостя. Тут влаштовували світські вечори та банкети, а квітучим садом прогулювалися дами з келихом ігристого вина.
Цій чарівності піддався і знаменитий художник Праги, який, живучи в Турбові, написав розповідь про пригоди дітей у казковому саду. У цьому ж саду знімали екстер’єр для лялькового фільму «Імператорський соловей».
Ми подивилися цей мультфільм, щоб зрозуміти асортимент рослин, який був у ті роки, і використати його в нашому проєкті. До речі, фільм, на наш погляд, дуже незвичайний, з дивною графікою, незвичною для нашого погляду. Але велику кількість красивих троянд у казковому саду ми все-таки взяли собі на замітку.
На території є чотири історичні підпірні стіни. Зараз вони виглядають як руїни. Частина з них повністю зруйнована, частину трохи видно з-під землі. Судячи з технічного стану, їх потрібно розбирати і ставити нові. Так ось яка історія, коли ми маємо справу з реконструкцією, не можна змінювати конфігурацію елементів благоустрою, які історично склалися, вони мають залишатися на тих місцях, на яких вони за фактом і є. Якщо в нас спочатку за планом підпірна стінка була там, вона там має й залишитися, незважаючи на те, що ми її повністю розвалимо, зведемо нову, на бетонній основі, але облицювання цієї підпірної стінки буде таким самим, як вона була історично, тобто максимально близько. І залежно від того, до якої категорії культурної чи історичної пам’ятки належить підпірна стіна, висуваються дуже жорсткі вимоги до реставрації.
Цікаво, що питання реставрації відстежуються жорсткіше, ніж питання інклюзивності. Коли ми зробили планування, то центральна частина, яку не можна було змінювати, залишилася недоторканою. Ми поміняли тільки нижню частину, розгорнувши підпірну стінку майже паралельно верхній, щоб вивести в центральну точку транзит. А в новому архітектурному проєкті будівель і споруд є досить великий підйом і двоє дуже великих сходів. Одні відносяться до самого житлового комплексу і будуватимуться наново, а другі сходи історичні, були від початку в Турбові.
Але ніде і ніким не вирішено питання про те, яким чином добиратиметься людина з нижнього ярусу на верхній? Наприклад, мама з коляскою або велосипедист. А як доставити вино і продукти до винного дворика, що знаходиться в нижньому ярусі? Носити ящики сходами вручну?
Спочатку ми зробили пандус у вигляді серпантину, що з’єднує верхню та нижню позначку і виходить на територію центрального скверу. Прорахували його за ухилами, запустили між сходами. Пандус невеликої ширини, а всередині в кишенях з’явилася можливість висаджувати рослини, тобто загалом вийшло все дуже добре. Ми навіть спеціально намалювали пенсіонерів у пішохідній зоні, щоб переконати реставрацію в необхідності серпантину.
Але ні. Реставратори нашу ідею зарубали без пояснення причин. Змусили прибрати пандус і ще один прохід. Від серпантину довелося відмовитися. Але ми думаємо, що, після введення в експлуатацію територій, він усе-таки з’явиться, щоб справді було зручно обслуговувати всі рівні.
Цікаве питання було з пожежними проїздами. Їх тут немає. Архітектори отримали дозвіл на будівництво в такому вигляді, на рельєфі, з підпірними стінками. Але там інші пожежні норми і нам сказали, щоб ми про це не турбувалися, бо дозвіл на будівництво отримано, генплан відповідає всім нормам, тому можна спокійно працювати. Ми дійшли висновку, що пожежі гасять вертольотом, адже інших варіантів не передбачено.
На довгій території в нижній частині раніше були стайні та технічні приміщення, але зараз там будуть житлові будинки. Зовні вони матимуть вигляд двоповерхових витягнутих приміщень, розділених на квартири. Характер цього місця задає особливий тон і формує стилістику затишних затінених внутрішніх двориків із деревами. Таун-хауси відокремлені один від одного живими огорожами, щоб мешканці почувалися комфортніше та відокремленіше.
У цьому ж місці у нас з’явилася дуже гарна цегляна стіна, яка межує з сусідньою ділянкою. На її тлі можна зробити багато цікавих речей у декорі, використати світло і рослини. Ми пропонуємо зробити тут атмосферне патіо для загального користування. У вихідний або ввечері сюди можуть прийти мешканці таун-хаусу, основного або квартирного будинків, приготувати їжу на мангалі та посидіти за столом у теплій компанії. Естетика, декор і наповнення простору диктується історичною атмосферою довкола та саме тим матеріалом, з якого виконана стіна.
У зоні сучасної архітектури з багатоповерховими будинками озеленення території ми зробили в досить спокійній і стриманій гамі без яскравих відтінків.
Квітучу галявину в центрі ми назвали центральним партером. Це зона тяжіння, найяскравіше місце, яке видно з усіх будівель, що розташовані на території комплексу. Це центральна галявина, яка збирає і об’єднує навколо себе весь простір.
У деяких місцях внутрішнього дворика ми прибрали сходинки і вирівняли територію, зробивши її більш експлуатованою. За бажанням замовника організували декоративну водойму і трохи підрівняли сходи.
Для посадок, розташованих на схилі, зібрали горизонталь. Таким чином, мінімізували догляд за газоном і зеленими насадженням, зробили його більш легким і комфортним.
Раніше в нижній частині комплексу був винний міні-завод із погребом. Ми провели масштабний історичний аналіз цього місця, і взяли для своєї роботи кілька цікавих ідей. Винний льох тут і залишиться, і можливо буде невеликий затишний ресторанчик. Біля нього ми робимо досить широкий майданчик із декором із винних бочок і легкими вуличними меблями. Щоб трохи посунути ліс у задній частині майданчика, встановлюємо підпірну стінку, яка ще раз підкреслить історичний антураж цього місця.
Вище винного будиночка, на крутому рельєфі, розташований досить густий і щільний ліс. Там ми працюємо витривалими рослинами та легким покриттям стежки.
Рельєф у лісовій частині ми залишили практично без змін, додали лише ще одну підпірну стінку з боку лісу, щоб помістити функціональну зону біля ресторанчика. На схилі ми розмістили троянди та квітучі багаторічники, а на площинах – рулонний газон. Вийшов дуже цікавий ефект. Якщо дивитися з певного ракурсу, то горизонталей із газонами не видно, хоча насправді це доволі широкі зелені смужки, і створюється враження, що весь схил потопає у квітах. Ще ми додали кольору і яскравості, плодових дерев яблуні та ірги. На даному етапі концепції ми ще не опрацьовували детально асортимент багаторічників, нам було важливо покласти саму концепцію.
Дуже давно на території Турбови був зимовий сад, у якому розташовувалася скульптура Венери. З часом вона кудись зникла. Нам було дуже цікаво, що це могла бути за Венера, який вона мала вигляд. Ми довго шукали згадки про неї, якісь картини чи фотографії. В архівах знайшли тільки маленьких янголят, які стояли на колонах. Самих Купідончиків уже немає, а от колони залишилися досі. За цими колонами розташований тис, якому триста років!
У Фейсбуці ми знайшли групу активістів міста. Люди виступали проти рішення місцевої влади та створення житлового комплексу на історичній території. Вони були впевнені, що інвестор занапастить історичну цінність цього місця і навіть планували прощальну зустріч із культурною перлиною міста. Зв’язатися з активістами нам не вдалося, але найцікавіше, що на обкладинці групи була чорно-біла стара фотографія пані. Ми не знаємо, що це за пані і чи має вона якесь відношення до скульптури, але у нас виник приголомшливий план.
Ми запропонували інвестору зробити репліку скульптури Венери і на урочистому відкритті житлового комплексу внести її в сад і встановити на її ж історичному місці. Таким чином, ми підкреслимо важливість зв’язку історії з сучасністю, і поліпшимо комунікацію інвестора з жителями міста.
Турбова – це дуже життєствердне і легке для сприйняття місце. Нам хотілося повернути йому вигляд казкового саду, додати світла, яскравості та цікавих ландшафтних моментів. Щоб життя людей, які живуть у цьому комплексі, було легким, комфортним і щасливим.
Потрібні професійні послуги ландшафтного проєктування?
Ми тут, щоб вам допомогти! У наш сервіс входить: