Каверзні запитання і відверті відповіді про клієнтів, харизму і психологію
стаття
Ці найкаверзніші запитання ми поставили керівнику студії ландшафтного дизайну Аквагарден Ірині Подолян і отримали чесні та глибокі, смішні та відверті відповіді.
Найчастіше приходять зі стандартним запитом – люди хочуть облаштувати свій простір, щоб він був комфортний і цікавий не тільки всередині будинку, а й зовні. І тоді люди звертаються до нас із запитами навести лад. Але тут питання більше не про естетику. Клієнти хочуть нарешті позбутися будівництва, вийти з піску і глини, щоб удома і на ділянці було чисто й акуратно.
Дуже часто замовник приходить і каже: «Я хочу ландшафтний дизайн, сад, газон і щоб усе було красиво. Але щоб нічого не потрібно було робити! Нехай воно саме по собі якось росте, цвіте і зеленіє. І найголовніше – щоб не потрібно було прибирати листя». Але ми-то з вами знаємо, що так не буває. Тому намагаємося пояснити замовнику, що сад – це щось живе. Це дерева, квіти, чагарники. За ними в будь-якому разі потрібен буде догляд.
І якщо замовник приходить із запитом, що він не хоче доглядати за ділянкою, ми намагаємося підібрати йому такі рослини, які не потребують великих витрат сил і часу для догляду. Тож це абсолютно різні люди, з різними запитами, але кожен клієнт по-своєму цікавий і унікальний.
Ой, іноді люди приходять із дуже дивними запитами.
Наприклад: «Сховайте мене від сусіда!» або “Зробіть мені краще, ніж у сусіда!”.
А одного разу співробітники фірми вирішили привітати свого шефа з Новим роком і подарували йому сертифікат на ландшафтне проєктування ділянки. І ми потім робили йому цей проект. До речі, результат вийшов, просто офігенний! У принципі, як завжди!
Бувають такі прекрасні замовлення, коли сади дарують коханим жінкам. Так, таке теж буває в нашій практиці.
Ситуації дуже різні, але здебільшого люди хочуть зробити гарний простір для свого життя, озеленення і благоустрій території для якихось окремих людей або великих родин, а може бути, для компаній і великих житлових комплексів.
Найчастіше клієнти приходять, коли у них вже побудований будинок, і вони вже хочуть починати щось робити у своєму саду. Ландшафтний дизайн та архітектура саду їм потрібні прямо сьогодні, тому що на завтра вони вже замовили техніку, а післязавтра вже приходить плитка для доріжок і т.д. Але, чесно сказати, це утопія.
Створення проєкту ландшафтного дизайну – це не миттєвий процес. Ми робимо проєкти не по клацанню пальця, а дуже довго і ретельно. Ландшафтне проєктування займає певний час. Тому сьогодні-завтра малоймовірно отримати хороший якісний продукт. Ми пояснюємо клієнтам, що не зможемо їм допомогти в такі короткі терміни.
Хоча в індивідуальному порядку розглядаємо різні варіанти.
Дуже класна історія, якщо замовники приходять, коли ще не почалося будівництво будинку. Коли люди тільки хочуть зрозуміти, який вигляд матиме простір будинку й озеленення двору, як це все загалом взаємодіятиме й гармоніюватиме.
Був у нас один феноменальний випадок. У замовника з’явилася земельна ділянка, він там хотів зробити щось, але ще не знав що і як. Прийшов до нас, щоб ми допомогли йому зрозуміти, що буде на його ділянці. І от щоб розуміти хоча б, у який бік нам іти, ми, спираючись на готові базові проєкти, спочатку підбирали стилістику будинку. Потім знайомили його з архітекторами, щоб спроектувати цей будинок і вже на наступній стадії, слідом за архітекторами, розробляли ландшафт ділянки. Тобто працювали з точністю до навпаки.
І ще один цікавий випадок розповім. Були в нас хлопці, які просили зробити схил, щоб був гарний вид на річку з пагорба вниз. І ось тут ми спочатку зробили схил із чарівним краєвидом, слідом було проведено реконструкцію будинку, і тільки потім ландшафт зміненої ділянки.
Буває по-різному, за що ми і любимо наших клієнтів і нашу роботу.
Коли ми збираємо попередню інформацію для проєктування, перше і найголовніше, що нам потрібно, – це геодезична зйомка. Там розташовуються всі споруди, огорожі, насадження і дороги. На зйомці є сусідські будинки, щоб розуміти, з яких боків у нас огляд, а де ми закриваємося.
Звичайно висотні позначки, щоб ми могли на підставі цього документа будувати проєкт вертикального планування.
Дуже важлива історія, яку нам клієнти практично ніколи не надають, за винятком великих проєктів, де є технагляд, це план інженерних мереж. Нам важливо розуміти, де які мережі розташовані, адже ми робимо багато земляних робіт, розробляємо проєкт озеленення і саджаємо дерева.
Якщо замовник не може нам надати ці дані, ми завжди пояснюємо нашим клієнтам, що відповідальність за достовірність цих даних залишається на ньому. Але ми, своєю чергою, можемо зробити підкоп, шурфи, знайти всі мережі, визначити їхнє точне місце розташування і нанести на свій план інженерних мереж.
Ми без геодезичної зйомки не працюємо, це наш непохитний принцип. Точність проєктування сильно залежить від того, які вихідні дані ми отримуємо від клієнта. Якщо немає геодезичної зйомки, її можна замовити, це швидко і недорого.
Далі ми запитуємо все, що стосується будинку. План першого поверху – двері, вікна, тераси – все це треба точно знати. Де буде підхід, ганок, висота цоколя, фасади. Потрібно розуміти архітектуру будівлі, якщо будівництво ще не завершене, тому що ми підв’язуємося під стилістику будинку, під оздоблювальні матеріали. Адже ми проєктуємо єдиний простір саду і будинку, і нам важлива ця складова.
Потім ми підглядаємо інтер’єр усередині будинку, щоб зрозуміти смакові вподобання наших клієнтів. Дизайнери інтер’єру вже одного разу відпрацювали з клієнтом, з’ясували його вподобання. Ось і нам потрібно розуміти смак, стиль замовника, щоб вибудувати гармонійний вектор нашого руху в плані ландшафту.
Ось власне це вся інформація, яку ми збираємо. Бувають специфічні цікаві моменти, але це вже додатково та індивідуально за кожним проєктом.
На один ландшафтний проєкт, практично незалежно від того, яка в нього площа – 5 соток чи 50, йде приблизно однакова чимала кількість часу – десь 2,5-3 місяці. Це той час, за який ми виконуємо свою роботу.
За цей час ми узгоджуємо роботу із замовником, він обмірковує, зважує, робить свій вибір, і ми приходимо до якогось фінального рішення. На такі обговорення йде багато часу, тому що і клієнту потрібно подумати, і нам потрібно внести всі правки, переварити і видати той результат, якого від нас чекають. Тому 2,5-3 місяці потрібно закласти у свій план роботи, щоб отримати якісний ландшафтний проєкт ділянки.
А щоб переконати замовника ми користуємося секретною зброєю – харизмою!
Жартую, не тільки.
Це постійне спілкування, обговорення інформації, добірка референсів, схожих на його ділянку, оформлення візуалізації. Ми завжди даємо замовнику можливість вибору. При цьому пояснюємо, що якщо ви хочете ось цей варіант, то в результаті ми отримаємо ось такі плюси і мінуси. А якщо зробимо ось такий варіант – то результат буде ось такий. Ми, як професіонали, повинні показати всі можливі варіанти.
Ну, по-перше, у наших клієнтів зі смаком усе чудово, тому що вони нас обирають!
А по-друге, коли ми працюємо з клієнтом, важливо розуміти, що ми робимо простір для нього. Ми не реалізуємо свої дизайнерські забаганки й амбіції чужим коштом, хоча іноді це дуже спокусливо.
Але ні.
Ми маємо максимально почути і зрозуміти, чого хоче замовник, подивитися в суть його запиту, вникнути, на чому базується цей запит, і дати йому відповідь у такій формі, яка буде естетично привабливою, композиційно правильною, агротехнічно вивіреною і, в принципі, технологічно реалізованою.
А наскільки результат вийде суб’єктивно красивим або некрасивим – це вирішувати не мені. Це вже вирішувати замовнику. Ми зі свого боку відпрацьовуємо запит професійно, тобто правильно в цілому діапазоні знань.
Питання дуже цікаве, бо такі ситуації трапляються досить часто. Для нас дуже важливо зробити сад для сім’ї. Щоб усім у ньому було комфортно.
Тут є кілька прийомів, якими ми найчастіше користуємося.
Перший прийом – це зробити в саду окремі простори для одного та іншого з подружжя. Це як різні садові кімнати. Наприклад, для чоловіка робиться місце усамітнення в тіні великих дерев, або облаштовується альтанка. Це такий чоловічий, брутальний простір, так званий садовий «гараж», у який він ходить для усамітнення.
А для дами робимо простір, який буде комфортним для неї. Це вже краса, естетика, аромати, метелики, квітники, малі архітектурні форми в садових композиціях. Може бути грядка або парник. Загалом, усе те, що буде приємно конкретній жінці.
Але обов’язково робимо спільний простір, де обом подружжю буде комфортно.
Доводиться знаходити компроміси й домовлятися. Дуже часто ландшафтний дизайнер працює психологом. Можна навіть сказати, що ми є медіаторами між подружжям. Адже щоб мати якийсь результат, вони повинні між собою домовитися. Їм доведеться, щоб у нас у всіх вийшов результат.
Але якщо подружжя не домовляється, взагалі нізащо і ніяк, то результат виходить для когось одного. Як правило, для того, хто платить.
Для мене мій сад на дачі завжди був місцем сили. Це така моя норка, центр мого Всесвіту. Я дуже люблю своє місце, саме там я відпочиваю.
Мені шалено важлива природа. В ідеалі, якщо вона буде у своєму природному вигляді.
Це такий сад, який був би мінімально рукотворним. Мені б дуже хотілося мати сад десь у степу, на луках або в лісі. Ой, лісовий сад – це взагалі щось казкове!
У сучасному світі, з величезними швидкостями і навантаженнями, з такою кількістю питань і завдань, дуже хочеться просто взяти паузу і вимкнутися. Піти в якесь дуже відокремлене, тихе місце, зупинитися і зануритися в себе.
Тому коли-небудь у мене буде сад у лісі. А може, на березі моря. А може бути в полі, з красивими пагорбами.
Але це буде абсолютно мій простір!
Хочете замовити послуги ландшафтного дизайну саду або прибудинкової території? Перетворіть свої мрії про зелений рай на реальність! Наша команда професіоналів створить унікальний і гармонійний ландшафт, який підкреслить красу вашої ділянки і стане ідеальним місцем для відпочинку та натхнення.